09
kovo
2018

Įžvalgos iš konferencijos „Betonas ir gelžbetonis 2018“

AB „Dolomitas“ kovo 8d. dalyvavo Vilniaus Gedimino Technikos universiteto surengtoje konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis 2018. Betono gaminių tvarumas“.

Konferencijos tikslas - suteikti gamintojams ir naudotojams žinių apie naujoves, naudą, keistis informacija, gilintis į problemas ir bendrai ieškoti būdų joms spręsti.

Pristatydami savo mineralinių miltelių gamybinę liniją ir jos kiekybines bei kokybines galimybes, klausėme ir dalyvavome diskusijoje apie betono ir gelžbetonio tvarumą, atparumo šalčiui vertinimo praktiką Baltijos šalyse, betono bandymo metodikas.

Betono ir gelžbetonio pramonė yra viena svarbiausių statybos sektoriuje veikiančių ekonominės veiklos struktūrų, užtikrinančių statybos spartą ir efektyvumą. Dėl plačios žaliavų bazės ir didelio šios srities statybos produktų poreikio ji sudaro gana didelę Lietuvos pramonės dalį. Šiuo metu vis didesnis dėmesys kreipiamas į statinių kartu ir statybos produktų eksploatacijos trukmės prailginimą, t.y. statybos produktų tvarumą.

2017 m. spalio mėnesį mūsų bendrovėje, remiant ES struktūriniams fondams, buvo atidaryta nauja, moderni mineralinių miltelių gamybinė linija, galinti  pagaminti užsakovų poreikius ir standartų reikalavimus atitinkantį produktą. Čia gaminamus miltelius sertifikavo akcinė bendrovė  „Problematika“, pagal darniojo standarto EN 13043:2002, EN 13043:2002/AC:2004 reikalavimus.

Mineralinių miltelių panaudojimas yra gana platus: nuo  pramonės (sausų statybinių mišinių, betonų, bituminių stogo dangų ir stiklo gamybos) iki žemės ūkio (pašarų papildų, premiksų ir trąšų gamyboje, dirvos gerinime).

Tačiau daugiausia jų panaudojama kelių statyboje. Čia mineraliniai milteliai yra svarbi medžiaga, nes labai įtakoja asfaltbetonio mišinio savybes ir yra svarbus asfaltbetonio struktūrą formuojančio mišinio elementas. Mineraliniai milteliai turi didžiausią paviršiaus plotą, didesnį net už smėlio: jis sudaro iki 90-95 % visų asfaltbetonio mišinį sudarančių mineralinių medžiagų suminio paviršiaus ploto. Mineraliniai milteliai išplečia dalelių tarpusavio sąveikos paviršių, padidina bitumo ir asfaltbetonio šiluminį atsparumą, mažina rišančiosios medžiagos šiluminį plėtimąsi, mažina slankumą stabdant transportui ir didina mišinio tankumą.

Tokio pobūdžio konferencijos leidžia mūsų specialistams gilinti žinias ir dalintis savo patirtimi su akademine ir verslo bendruomene ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Skandinavijos ir kitų kaimyninių šalių.